Schody rzymskie kacze – jak wyglądają i czym się charakteryzują?

Proste schody z balustradą przymocowane przy białej ścianie

Budując lub odświeżając własne lokum, z każdej strony bombardowani jesteśmy ofertami produktów mających sprawić, że nasze domowe zacisze będzie zupełnie unikatowe, a do tego funkcjonalne. Większość z tych rozwiązań jest nam oczywiście zupełnie niepotrzebna, natomiast inne to prawdziwe perełki, które rzeczywiście ułatwiają życie. Jedną z takich perełek są schody rzymskie kacze, które sprawdzają się w swojej roli idealnie.

Czym są schody rzymskie kacze?

Tytułowa konstrukcja to nic innego jak schody, których stopnie posiadają charakterystycznie wyprofilowany kształt. Założenie projektantów jest takie, by na danym stopniu zmieściła się tylko jedna stopa osoby, która się po nich wspina. Celem takiego zabiegu jest zminimalizowanie miejsca zajmowanego przez schody.

Schody rzymskie kacze w nowoczesnym mieszkaniu. Obok schodów stoi wieszak na ubrania z kilkoma rzeczami oraz na podłodze - torebka
Schody rzymskie kacze z charakterystycznie wciętymi stopniami (źródło: Fontanot)

Gdzie sprawdzą się schody tego typu?

Jak wspomniano – podstawowym zadaniem schodów rzymskich kaczych jest oszczędność przestrzeni domowej. Z tego względu, będą one jedynym słusznym wyborem w przypadku niewielkich domów czy mieszkań, gdzie po prostu brak jest miejsca na większe konstrukcje. Są one także popularnym wyborem wśród osób, które szukają sposobu skomunikowania kondygnacji z antresolą. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by schodki takie zamontować w pomieszczeniach czy budowlach o większych metrażach.

Zalety i wady schodów rzymskich kaczych

Najważniejszą zaletą tych schodów jest rozmiar, który pozwala na umieszczenie ich niemal w dowolnym miejscu. Rozmiar może być jednak jednocześnie wadą – tak kompaktowa struktura dyktuje niewielką powierzchnię każdego stopnia, co może przysparzać trudności zarówno przy wchodzeniu, jak i schodzeniu. Kolejnym atutem tych nowoczesnych schodów jest bez wątpienia to, że należą do najtańszych konstrukcji tego typu na rynku, i co więcej – często sprzedawane są pod szyldem schodów modułowych, czyli do samodzielnego montażu.

Podsumowanie

Tytułowy rodzaj schodów to ciekawe i sprawdzone rozwiązanie, które szczególnie poleca się właścicielom niewielkich czterech kątów. Obecnie coraz więcej producentów posiada je w swojej podstawowej ofercie.