Mieszkania studenckie w praktyce

people-2557396_960_720

Zbliża się kolejny rok akademicki. Dla doświadczonych studentów to zwyczajny powrót z wakacji w mury uczelni. Świeżaki jednak, często pochodzący z innych miejscowości, muszą uczyć radzić sobie od zera.

Jedno jest pewne – każdy student musi gdzieś mieszkać. Niektórym udaje się otrzymać miejsce w akademiku, inni mieszkają z rodzicami, a jeszcze inni dojeżdżają z miejscowości ościennych na same zajęcia, dzięki czemu śpią w domach rodzinnych. Ostatnią grupę stanowią studenci, którzy wynajmują w mieście akademickim mieszkanie – sami, ze znajomymi albo z przypadkowymi ludźmi.

Istotnym faktem w życiu studenta, oprócz nauki i pracy, są imprezy, które pozwalają im się zintegrować z resztą studenckiego społeczeństwa. Dlatego właśnie mieszkanie powinno być umieszczone w optymalnej odległości zarówno od uczelni jak i od centrów dyskotekowych. Wiadomo, że im bliżej centrum miasta chcemy wynająć mieszkanie, tym więcej za nie zapłacimy. Podobnie rzecz ma się z lokalizacjami w okolicy uniwersytetu. Jednak nie zawsze można mieć wszystko. Czasem warto wybrać jedne ułatwienie i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Ważną kwestią w życiu każdego młodego człowieka jest prywatność i możność posiadania swojej intymnej przestrzeni w mieszkaniu. Dlatego właśnie niektórzy studenci (choć jest to tendencja bardzo niewielka i dotyczy tylko najzamożniejszych osób) wynajmują mieszkanie samemu. Inni zaś, mając nieco mniejsze budżety, decydują się na wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim. Jest to bardzo społecznościowa forma wynajmu. Dzięki niej bowiem można poznać nowych ludzi i zawiązać nowe znajomości. Ostatnia grupa studentów decyduje się na zamieszkanie z przyjaciółmi. Wtedy wynajmują mieszkanie kilkupokojowe i dzielą się kosztami sprawiedliwie.

Students studenci Studenci, chcący trafić na korzystne oferty mieszkań, muszą rozpocząć swoje poszukiwania stosunkowo prędko. Zazwyczaj właściciele podpisują umowy do końca czerwca, co oznacza, że w tym właśnie okresie większość mieszkań będzie się zwalniała. Warto jednak rozpocząć poszukiwania wcześniej. Nawet od początku maja. Wtedy oferty są korzystniejsze, mimo że jest ich mniej.