Domy energooszczędne – po czym poznać?

domy-energooszczedne-po-czym-poznac

Według teorii domy energooszczędne są to konstrukcje które są tanie w eksploatacji. Decydując się na projekt domu warto zwrócić uwagę na generowane przez niego w przyszłości koszty. Ściany, okna, dach, czy podłoga to tak zwane przegrody zewnętrzne. To właśnie przez nie z wewnątrz na zewnątrz ucieka ciepło. Zatem aby zminimalizować zapotrzebowanie domu na ciepło należy ograniczyć jego straty. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak wielkość budynku, którą faktycznie trzeba będzie ogrzać, jego kształt oraz czy to konstrukcja parterowa czy piętrowa. Duże znaczenie ma tu również wielkość okien, czy przeszklenie powierzchni. Domy energooszczędne nie mogłyby obejść się bez specjalnych materiałów stosowanych do wykończania powierzchni – izolacja na pierwszym miejscu. Te fakty stanowią dobrą podstawę do zapoznania się z tematem domów energooszczędnych. Są one coraz częściej budowane, a co za tym idzie znajdują coraz więcej odbiorców. Temat ten nie wziął się z trendów zagranicznych. Owszem wziął, ale nie w swoim naturalnym znaczeniu. Otóż w innych państwach budownictwo tego typu oznacza ekologię – główną ideę. W Polsce natomiast liczą się oszczędności. Domy energooszczędne budowane są z myślą właśnie o nich. W końcu w skali roku koszta są minimalne. A to ważne w czasach, w których energia jest coraz droższa.

Domy energooszczędne – opis

Można jasno stwierdzić – im mniejszy dom, tym mniejsze straty ciepła. Im mniejsza powierzchnia, tym mniej traconego ciepła. Taki dom można poznać po kształcie. Ma on ogromne znaczenie dla samego projektu. Najlepiej byłoby budować dom na kształt prostokąta, jednak nie każdemu może odpowiadać taki układ jaki mają domy energooszczędne. Tak samo w przypadku dachu – w tym budownictwie najlepszy jest jednospadowy. Jednak całość domu może nie być odbierana dobrze pod względem wyglądu. Niestety, coś za coś. Największe straty ciepła to narożniki i załamania, a więc im mniej takich punktów, tym lepiej. Warto pamiętać, że taka prosta konstrukcja również jest tańsza w budowie. Wydawać by się mogło, że dom jednopiętrowy będzie lepszym rozwiązaniem pod kątem energooszczędnym. Jednak w przeliczeniu strat ciepła na metr kwadratowy, to piętrowa konstrukcja wypada lepiej. Domy energooszczędne oraz projektanci coraz częściej wykorzystują położenie domu. Chodzi tutaj o jego odpowiednie ustawienie. Na południowej ścianie elewacji umieszczane są duże okna, oszklone tarasy, czy balkony. Taki układ sprawia, że mogą one tworzyć coś na kształt kolektorów słonecznych. W taki sposób powietrze w budynku dogrzewane jest przez energię słoneczną. Z tego względu pomieszczenia od północy to schowek, garderoba, czy garaż – pomieszczenia pomocnicze. Odpowiednie ustawienie komponentów sprawi, że można utrzymywać w nich temperaturę niższą niż w pomieszczeniach, w których przebywa się na co dzień. W trakcie samej budowy należy zwrócić uwagę na materiały użyte w trakcie prac. Należy zwrócić szczególną uwagę na samą izolację termiczną. Standardem jest styropian i wełna o grubości 12 cm. Teoretycznie im grubsza warstwa tym lepiej.

Domy energooszczędne wyposażane są nawet w takie o grubości 20 cm.

Taka konstrukcja umożliwia wykonanie budynku w technologii szkieletowej. Mówiąc o domach energooszczędnych należy pamiętać o wentylacji – najlepsza jest grawitacyjna. Rzadko zdarzają się instalacje mechaniczne, zwłaszcza z odzyskiem ciepła. Tak więc powietrze wpadające powinno być chłodne, a opuszczające dom ciepłe. Taka wentylacja sprzyja utrzymaniu ciepła. Przy dobrej izolacji to jedyne zmartwienie właściciela. Tylko wpadające powietrze powinno ochładzać pomieszczenie.