Domki letniskowe

domki-letniskowe-2

Okres lata i wakacji to najlepszy czas na wypoczynek i ucieczkę z miasta na łono natury. Jeżeli posiadamy własny fragment gruntu nad jeziorem czy w leśnej okolicy, możemy zastanowić się nad postawieniem tam domku letniskowego. Domki tego typu oferują nieporównywalnie większy komfort mieszkania, niż sztandarowa przyczepa campingowa i nie wymagają zazwyczaj trudnych do zdobycia i kosztownych zezwoleń. Domki do 35 metrów powierzchni mieszkalnej można stawiać zupełnie bez zezwolenia, co jest znacznym ułatwieniem. Producenci zazwyczaj oferują kilka przykładowych projektów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektowany domek był jedyny w swoim rodzaju. Często domki letniskowe podobne są do tzw. domków holenderskich, które dzięki kołom można przemieścić w dowolne miejsce. Jest to ciekawe rozwiązanie, gdyż domku jako takiego nie trzeba demontować, a jedyne utrudnienie to brak dogodnej trasy dojazdu na wybrane miejsce docelowe. Od biedy można traktować taki mobilny dom letniskowy jako dużą i komfortową przyczepę campingową. Jednak w tym wypadku określenie „mobilny” jest trochę na wyrost. Owszem, można taki dom przemieścić, jednak bardzo powoli i tylko po odpowiednio płaskim terenie.

Alternatywą dla domków letniskowych jest kontener mieszkalny lub konstrukcja złożona z kilku kontenerów mieszkalno-biurowych różnego typu. W przypadku lokum wakacyjnego metraż nie jest najważniejszy, gdyż przy dobrej pogodzie i tak będziemy większość czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dlatego z powodzeniem sprawdzi się w tej roli jeden kontener mieszkalny, który posiada wszystkie potrzebne dla wakacyjnego lokatora udogodnienia (instalacja elektryczna, bieżąca woda, klimatyzacja itp.). Paradoksalnie, mimo że kontener sam w sobie jest łatwy w transporcie, problemem może być dostarczenie go w miejsce, gdzie zaplanowaliśmy urlop. Zazwyczaj są to lokalizacje oddalone od cywilizacji, gdzie dojazd samochodu ciężarowego z kontenerem może być znacznie utrudniony. Producenci stawiają więc często na klasyczne podejście do tematu i oferują produkt, który dostarczają na wzór szwedzkiej Ikei, w pakunkach do własnoręcznego złożenia. Oczywiście dom letniskowy można zamówić z dodatkową opcją montażu przez fachową ekipę w wybranej lokalizacji. Często jest to koszt w granicach 20% wartości zakupionych elementów domu. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości szybkiego przeniesienia domku letniskowego w inne miejsce, a ewentualna przeprowadzka wiązać się będzie z całkowitym demontażem konstrukcji.

Zobacz z jakich materiałów budowane są nowoczesne domy.

Jak widać, opcji na zapewnienie sobie wakacyjnego lokum jest wiele. Często firmy produkujące domki letniskowe oferują też konstrukcje całoroczne, solidniejsze od ich wakacyjnych odpowiedników i dodatkowo ogrzewane. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zimowe ferie, czy też okres Świąt Bożego Narodzenia, również spędzić z dala od zgiełku wielkiego miasta – na łonie natury.