Czym wyróżnia się apartament?

Przykładowa aranżacja apartamentu (źródło: Meble Wójcik)

Polskie prawo w żaden konkretny sposób nie definiuje, czym dokładnie wyróżnia się „apartament”. Podobnie jak każdy inny lokal mieszkalny musi spełniać takie same wymagania budowlane. Czy chodzi więc o powierzchnię? A może o lokalizację? Co sprawia, że jesteśmy w stanie, stwierdzić czym różnią się luksusowe mieszkania warszawa od tego klasycznego wielkometrażowego w bloku?

Ogólnie przyjęło się, że idealny apartament będzie miał około 95 do 100 metrów kwadratowych. Dobrze zaprojektowany lokal będzie podzielony na dwie części dzienną i nocną. Znajdziemy w nim również kuchnię, salon, pokoje z garderobami oraz kilka łazienek. Luksusowe mieszkanie to odpowiednia aranżacja lokalu i użycie odpowiednich materiałów świadczących o wysokiej jakości.

To nie wszystko

Nie tylko wspomniane wcześniej czynniki świadczą o luksusie mieszkania i  nazywania go apartamentem. Równie ważne stało się otoczenie, w którym stoi sam budynek. Obiekt powinien być w nienagannej kondycji pod względem wyglądu i architektury. W takich apartamentowcach duży nacisk kładzie się na liczbę mieszkań. Posiadanie apartamentu ma łączyć się z poczuciem ekskluzywności i projektanci chcą to zapewnić poprzez małą ilość lokali mieszkalnych. Dodatkowo mieszkańcy muszą mieć zagwarantowaną odpowiednią ilość miejsc parkingowych i nieważne czy jest to wymagane przez prawo budowlane – oddaje się im do dyspozycji windę, która powinna emitować minimalny hałas.

Lokalizacja

Lokalizacja budynku powinna być prestiżowa. Zwykle powstają one w dzielnicach o bardzo bogatej historii i cieszące się nienaganną renomą. Potencjalny mieszkaniec płaci również za bezpieczeństwo i spokój. Dodatkowo w bliskiej okolicy powinny znajdywać się tereny zielone, ale też muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Komunikacja musi umożliwić łatwe przemieszczenie do najważniejszych punktów miasta.

Nie przestawajmy poszukiwać

Jeżeli nasze poszukiwania perfekcyjnego apartamentu zawiązalibyśmy tylko do wyżej wspomnianych cech, wybór byłby mocno ograniczony. Warto poszukiwać, oglądać i porównywać, gdyż żaden apartament nie będzie podobny do innego apartamentu.