Dobra karma dla naszych zwierzaków – Na co zwrócić uwagę

Zarówno psy, jak i koty potrafią dać nam bardzo skutecznie znać o swoich jedzeniowych potrzebach. Gdy nasz pupil jest głodny, zawsze znajdzie sposób by nas o tym poinformować, czy to poprzez „łaszenie się”, czy poprzez rozpaczliwe, ponaglające miauknięcia. Potwierdzenie naszych podejrzeń co do pustawej miski naszego pupila znajdziemy, gdy udamy się wraz z nim w jej kierunku. Wielkie pobudzenie i przyśpieszony krok naszego czworonoga, który wręcz biegnie z nami do miski to właśnie znak, że i tym razem dobrze odczytaliśmy kocie czy psie intencje. Pytanie teraz co do miski naszego podopiecznego włożyć, by posiłek smakował i ponadto dostarczył mu właściwej ilości niezbędnych do zdrowego życia składników pokarmowych. Odpowiedź wbrew pozorom jest prosta – karmę wysokiej jakości.

Dobra karma dla psa i kota powinna zawierać jak najwięcej białka zwierzęcego – składnika, który jest kluczowy w diecie naszych domowych zwierzaków. Zarówno psy, jak i koty wywodzą się od drapieżników i to właśnie mięso było zawsze głównym składnikiem ich diety. Nie inaczej jest teraz – karmy zawierające duży udział mięsa (dochodzący nawet do 80% składu w karmach z najwyższej półki) to odpowiednie pożywienie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Podczas zakupów czytajmy etykietę i unikajmy karm, w których na pierwszym miejscu listy ze składem nie ma wymienionego mięsa. Starajmy się też unikać jak ognia karm, które zawierają duże ilości tzw. wypełniaczy pochodzenia zbożowego. Wypełniacze zawsze będą stanowiły „jakąś” część zakupionej karmy, unikajmy jednak tych zbożowych, zawierających szkodliwy dla naszych zwierzaków gluten. W składzie karmy akceptowalne wypełniacze to ryż, kasza czy np. ziemniaki.

Rudy kot

Gotowa karma to najwygodniejszy i jeden z najlepszych sposobów karmienia naszych podopiecznych, ale niestety bardzo często w przypadku karm z najwyższej półki, dotkliwy dla naszego portfela. Jednak gdy karma jest naprawdę wysokiej jakości, nasi pupile długo będą cieszyć się dobrym zdrowiem i tryskać energią podczas codziennych, wspólnych zabaw.